امروز: دوشنبه 19 آذر 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

پاورپوینت تاریخ ایران و جهان باستان

پاورپوینت تاریخ ایران و جهان باستان دسته: تاریخ و ادبیات
بازدید: 3 بار
فرمت فایل: ppt
حجم فایل: 1139 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 24

دانلود پاورپوینت تاریخ ایران و جهان باستان بررسی تاریخ ایران و جهان باستان پاورپوینت جامع و کامل تاریخ ایران و جهان باستان کاملترین پاورپوینت تاریخ ایران و جهان باستان پکیج پاورپوینت تاریخ ایران و جهان باستان مقاله تاریخ ایران و جهان باستان تحقیق تاریخ ایران و جهان باستان

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

نوع فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)

 قسمتی از متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : 24 صفحه


تاریخ ایران و جهان باستان باستا نشناسی؛ در جست و جوی میراث فرهنگی
باستا نشناسی چیست؟
باستا نشناسی، علمی است که آثار باستانی و تاریخی را به منظور شناخت فرهنگ و شیوة زندگی انسا نها و جوامع گذشته، مطالعه و بررسی می کند
. بنابراین، باستان شناس، کسی است که بر اساس آثار باقی مانده از بشر، گذشتة انسان ها و جوامع انسانی و به ویژه تغییرات فرهنگی آنها را در طول زمان، بررسی و تحلیل می نماید.
هدف علم باستان شناسی:
شناخت انسان و پژوهش در فرهنگ او
آثار باستانی و تاریخی، به تمامی اشیا، ابزارها، بناها و مکان هایی می گویند که ساختۀ دست بشر و محصول اندیشۀ او هستند.
مکان یا مُحَوَّطۀ باستانی: به جاهایی که باستان شناسان در آنجا آثار باستانی و تاریخی را مطالعه و در مواردی کشف می کنند، مکان باستانی گفته می شود.
برخی از آنها سکونتگاه روستایی یا شهری هستند که چند هکتار وسعت دارند؛ مانند شهر سوخته در ایران و شهر پمپئی در ایتالیا.
غارها، گورستانها و آرامگاهها نیز از جمله مکان های باستانی مورد توجه و علاقۀ باستا نشناسان هستند. اشیایی که از داخل گورهای باستانی به دست آمده اند و در موزه های جهان به نمایش گذاشته شده اند، یکی از جذابترین و پربیننده ترین آثار موز های هستند.
این اشیا و همچنین شیوۀ تدفین مردگان، معماری و مصالح آرامگاهها، اطلاعات ارزنده ای را دربارۀ نظام اجتماعی، باورها فرهنگ، وضعیت اقتصادی و میزان پیشرفت های فنی مردمان و جوامع گذشته ارائه می دهند. نقاشی ها و اشیای کشف شده از غارها نیز منبع ارزشمندی برای مطالعه و شناخت زندگی مردمان دوران پیش از تاریخ به شمار می روند.
برخی دیگر از آثار تاریخی بر سینۀ کوهها و صخره ها، کنده شد ه اند. در گوشه و کنار ایران به ویژه در فارس، همدان و کرمانشاه؛ سنگ نوشته ها، نقش برجسته ها و گوردخمه های متعددی بر دیوارۀ کوه ها و صخره ها نقش بسته اند و گوشه ای از فرهنگ و تمدن کهن ایرانی را به نمایش گذارده اند.
تپه های باستانی نیز یکی دیگر از مکانهای مهم باستان شناختی به شمار می روند. هنگامی که در دوره های زمانی مختلف به تناوب مردمانی در یک مکان سکونت نمایند، به تدریج چند لایۀ باستانی روی هم قرار می گیرند. تاکنون شمار زیادی از این تپه ها در ایران شناسایی و حفاری شد ه اند.
مراحل کار باستان شناسان
کشف و شناسایی
حفّاری و استخراج
تنظیم اطلاعات
الف) شناسایی و کشف
نخستین گام باستا نشناسان، شناسایی و کشف مکان ها و مُحَوَّطه های باستانی و تاریخی است. البته برخی از آثار و بناهای تاریخی مانند تخت جمشید و طاق بستان بر روی سطح زمین قرار داشته و به آسانی قابل شناسایی هستند؛ راههای کشف آثار باستانی و تاریخی:
1- رجوع به کتاب های تاریخی، سفرنامه ها و … ،
2- استفاده از ابزارها و فناوریهای جدید و پیشرفت های مانند پهپادها، رادارها، عکسهای هوایی، تصاویر ماهواره ای، روشهای الکترو مغناطیسی و سیستم اطلاعات جغرافیایی

3- کشف تصادفی(مردان نمکی زنجان و تمدن عظیم جیرفت در استان کرمان)

ب) حفّاری
گام دوم فعّالیت باستان شناسی، حفاری برای بیرون آوردن و نمایان کردن آثاری است که در دل خاک قرار گرفته اند.
حفاری نیازمند دانش، تجربه و دقت فراوان است؛ چرا که ممکن است با کوچک ترین اشتباه، آسیب بزرگی به آثار و بناهای تاریخی در حال کاوش وارد شود. اقدام باستان شناسان در برخوررد با یک بنای تاریخی:
نخست نقشۀ آن بنا را مشخص می نمایند.
آنان همچنین اگر به شیئی برخورد کنند، نخست در همان وضعیت از آن عکسبرداری و تمامی مشخصاتش را به طور دقیق ثبت می کنند
سپس آن را از خاک بیرون آورده و مراحل بعدی تحقیقات، در کارگا هها و آزمایشگا ههای مجهّز ادامه می یابد.
 پ)استخراج و تنظیم اطلاعات
در این مرحله، باستان شناسان آثار یا بناهای باستانی کشف شده را به لحاظ قدمت، مواد و مصالح به کار رفته در آنها و نیز کاربردهایی که داشته اند، مورد بررسی و مطالعه قرار می دهند


توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل پاورپوینت بوده و بدون ظاهر گرافیکی می باشد و پس از دانلود، فایل کامل آنرا با تمامی اسلایدهای آن دریافت می کنید.

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

برچسب ها : دانلود پاورپوینت تاریخ ایران و جهان باستان , بررسی تاریخ ایران و جهان باستان , پاورپوینت جامع و کامل تاریخ ایران و جهان باستان , کاملترین پاورپوینت تاریخ ایران و جهان باستان , پکیج پاورپوینت تاریخ ایران و جهان باستان , مقاله تاریخ ایران و جهان باستان , تحقیق تاریخ ایران و جهان باستان

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر